Cups & Trophies

2
Yes
None
1
1000000
/cups-trophies/
Thumbnail

Categories:

Andrew Barton Cup
Andrew Barton Cup Image

Donated by : Andrew Barton

Awarded For:

  • Advanced Annual Open Colour Digital
  • Advanced Annual Open Digital

Was won by:
2016-2017 – Chris Nicholls
2015-2016 – Chris Nicholls
2014-2015 – Sue Jones
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Robert Blyth-Skyrme
2011-2012 – Sue Jones
2010-2011 – Sue Jones
2010 – Sue Jones
2009 – John Phipp CPAGB
2008 – Pete Geddes MBE

 

Atlantean Trophy
Atlantean Trophy Image

Donated by : Thursten Denne

Awarded For:

  • Standard Annual Record Digital

Was won by:
2016-2017 – Patricia Larkham
2015-2016 – Paul Dunderdale
2014-2015 – Patricia Larkham
2013-2014 – Norma Cowell
2012-2013 – Martyn Parnell
2011-2012 – Patricia Harvey
2010-2011 – Shirley Lotfy
2010 – Shirley Lotfy
2009 – Shirley Lotfy

Ayrshire Trophy
Ayrshire Trophy Image

Donated by : Mr WR Inglis

Awarded For:

  • Intermediate Open Mono Prints

Was won by:
2016-2017 – Barry Murphy
2015-2016 – Nessie Gillen
2014-2015 – Nessie Gillen
2013-2014 – Elaine Dewhirst
2012-2013 – Patricia Harvey
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Peter Cartmel
2010 – Claire Stringer
2008 – Tony Curtis

Baldwin Shield
Baldwin Shield Image

Donated by : VG Wilson

Awarded For:

  • Standard Annual Natural History Prints

Was won by:
2016-2017 – no entries so not awarded
2015-2016 – Sue Blythe
2014-2015 – Beryl Quayle
2013-2014 – Joy Brodie
2012-2013 – Annette Slater
2011-2012 – Shirley Lotfy
2010-2011 – Shirley Lotfy

Ballaragh Cup
Ballaragh Cup Image

Ballaragh Cup

Donated by : Chris & Moira Blyth

Awarded For:

Intermediate Annual Natural History Prints

Was won by:
2016-2017 – Sue Leeming
2015-2016 – Nessie Gillen
2014-2015 – Shirley Lotfy
2013-2014 – Shirley Lotfy
2012-2013 – Janet Servante
2011-2012 – Robert Blyth-Skyrme
2010-2011 – Diane McCudden
2009 – Mark Stringer

Ballure Cup
Ballure Cup Image

Ballure Cup

Donated by :

Awarded For:

Intermediate Annual Open Mono Prints

Was won by:
2016-2017 – Barry Murphy
2015-2016 – Nessie Gillen
2014-2015 – Chris Nicholls
2013-2014 – Elaine Dewhirst
2012-2013 – Janet Servante
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Peter Cartmel
2009 – Diane McCudden
2008 – Dave Welsh

Barrule Cup
Barrule Cup Image

Donated by :

Awarded For:

  • Advanced Annual Creative Slides
  • Standard Annual Open Mono Digital

Was won by:
2016-2017 – Michael Howland
2015-2016 – Sue Blythe
2014-2015 – Steve Meadows
2013-2014 – Nessie Gillen
2012-2013 – Elaine Dewhirst
2010-2011 – Sue Jones

Bridge Cup
Bridge Cup Image

Donated by : HA Bridge

Awarded For:

  • Advanced Annual Open Mono Prints

Was won by:
2016-2017 – Nigel Owen
2015-2016 – Nigel Owen
2014-2015 – Sue Jones
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Ron Shimmin
2011-2012 – Sue Jones
2010-2011 – Sue Jones
2010 – JR Shimmin ARPS DPAGB
2009 – Tony Curtis
2008 – Nigel Owen
2007 – JR Shimmin ARPS DPAGB
2006 – Sue Jones
2005 – Sue Jones
2003 – Sue Jones
2002 – JR Shimmin ARPS DPAGB
2001 – J Hall LRPS
2000 – Barbara Spiers LRPS CPAGB
1999 – JR Shimmin ARPS
1998 – DP Wood
1997 – J Hall LRPS
1996 – Dennis Wood
1995 – F Sharples
1994 – TH Cringle LRPS
1993 – TH Cringle LRPS
1992 – TH Cringle LRPS
1991 – John Hall
1990 – TH Cringle
1989 – E Boyes
1988 – D Smith
1987 – J Lawton
1986 – R Hill
1985 – R Southall
1984 – AJ Kewley
1982 – GE Corlett
1983 – R Southall
1981 – DJ Turner
1980 – L Corkill
1979 – VG Wilson
1978 – G Biggs
1977 – WRH Inglis
1976 – P Thornton-Mallaby
1974 – AL Corkill
1973 – P Thornton-Mallaby
1972 – E Carter-Braine
1971 – A Tranter
1970 – F Hodson
1969 – Mrs L Tranter
1968 – Mrs L Tranter
1967 – Mrs L Tranter
1966 – JR Shimmin
1965 – A Tranter
1964 – A Tranter
1963 – A Tranter
1962 – NC Kermode
1961 – NC Kermode
1960 – Mrs L Tranter
1959 – HA Bridge

Brockenhurst Cup
Brockenhurst Cup Image

Donated by : Claire and Mark Stringer

Awarded For:

  • Intermediate Annual Open Colour Digital
  • Intermediate Annual Open Digital

Was won by:
2016-2017 – Barry Murphy
2015-2016 – Shirley Lotfy
2014-2015 – Chris Nicholls
2013-2014 – Martyn Parnell
2012-2013 – Hazel Walsh
2011-2012 – Robert Blyth-Skyrme
2010-2011 – Claire Stringer
2010 – Ray Davies
2009 – Ray Davies
2008 – Sylvia Kelly

Caraghan Cup
Caraghan Cup Image

Donated by :

Awarded For:

  • Advanced Annual Natural History Prints

Was won by:
2016-2017 – Sue Blythe
2015-2016 – Chris Nicholls
2014-2015 – Chris Blyth
2013-2014 – Janet Servante
2012-2013 – Robert Blyth-Skyrme
2011-2012 – Mark Stringer
2010-2011 – Chris Blyth
2010 – Chris Blyth
2007 – Mrs J Russell LRPS
2006 – J Wilson
2005 – J Wilson

Carnane Cup
Carnane Cup Image

Donated by : Jessie Russell

Awarded For:

  • Intermediate Annual Creative Prints

Was won by:
2016-2017 – Hazel Walsh
2015-2016 – Nessie Gillen
2014-2015 – Nessie Gillen
2013-2014 – Jenny Shanley
2012-2013 – Hazel Walsh
2011-2012 – Jenny Shanley
2010-2011 – Mark Stringer
2010 – Ray Davies
2008 – Tony Curtis
2007 – Hoi Shan Wong

Celtic Cup
Celtic Cup Image

Donated by : John Phipp

Awarded For:

  • Advanced Open Mono Prints

Was won by:
2016-2017 – Sue Blythe
2015-2016 – Sue Jones
2014-2015 – Ron Shimmin
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Sue Jones
2010-2011 – Sue Jones
2010 – Sue Jones
2009 – Sue Jones
2008 – Sue Jones
2007 – John Phipp CPAGB

Cochaslys Beg Trophy
Cochaslys Beg Trophy Image

Donated by : Pam & Brian Kershaw

Awarded For:

  • Intermediate Small Print

Was won by:
2016-2017 – not awarded
2015-2016 – small print competition ceased so not awarded
2014-2015 – Shirley Lotfy
2013-2014 – Annette Slater
2012-2013 – Shirley Lotfy
2011-2012 – Ian Lumsden
2010-2011 – Janet Servante
2010 – Ray Davies
2009 – Diane McCudden
2008 – Tony Curtis
2007 – Sue Jones
2006 – Sue Jones
2005 – Diane Benson
2004 – Sue Jones
2003 – Sue Jones

Coombe Cup
Coombe Cup Image

Donated by : Elsie L Combe

Awarded For:

  • Intermediate Annual Open Colour Prints

Was won by:
2016-2017 – Hazel Walsh
2015-2016 – Nessie Gillen
2014-2015 – Chris Nicholls
2013-2014 – Annette Slater
2012-2013 – Janet Servante
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Mark Stringer
2010 – Mark Stringer
2008 – Dave Welsh
2006 – Ian Lumsden
2005 – Ian Lumsden
2004 – Pete Geddes
2003 – Paul Jensen
2002 – Barbara Spiers LRPS CPAGB
2001 – Mrs S Kelly
2000 – John Neil
1999 – Paul Jensen
1998 – Paul Jensen
1997 – Mrs P Lowin
1996 – Mrs S Kelly
1995 – Phyllis Lowin
1994 – PR Marshall
1993 – G Cooke
1992 – Mrs S Kelly
1991 – P Ballam
1990 – Mrs D Killey
1989 – Miss R Fell
1988 – Mrs J Gilmour
1987 – R Killey
1986 – G Brown
1985 – Miss A Lewin
1984 – Miss A Bridson
1983 – D Killip
1982 – Mrs M Kewley
1981 – CJ Savage
1980 – C Onions
1979 – Mrs E Pugh
1978 – D Smith
1977 – WE Moore
1976 – DA Robinson

Davies Cup
Davies Cup Image

Donated by : Ray Davies and Anita Gould-Davies

Awarded For:

  • Standard Open Digital

Was won by:
2016-2017 – Michael Howland
2015-2016 – Barry Murphy
2014-2015 – Beryl Quayle
2014-2015 – Barry Murphy
2013-2014 – Nessie Gillen
2012-2013 – Aida Podobska
2011-2012 – Jiri Podobsky
2010-2011 – Robert Blyth-Skyrme
2010 – Jenny Shanley
2009 – Jenny Shanley
2008 – Shirley Lotfy

Dreemfroy Trophy
Dreemfroy Trophy Image

Dreemfroy Trophy

Donated by :

Awarded For:

  • Standard Annual Record Prints

Was won by:
2016-2017 – no entries so not awarded
2015-2016 – no entries so not awarded
2014-2015 – Beryl Quayle
2013-2014 – Richard Shafto
2012-2013 – Elaine Dewhirst
2011-2012 – Shirley Lotfy
2010-2011 – Isabel Cartmel
2010 – Norma Cowell
2009 – Ed Kelly
2008 – Mark Stringer
2007 – Shirley Lotfy
2006 – D Bredson
2005 – Peter Brew
2004 – Chris Blyth

Dreeym Beary Trophy
Dreeym Beary Trophy Image

Donated by :

Awarded For:

  • Advanced Annual Record Digital

Was won by:
2016-2017 – Ruth Nicholls
2015-2016 – Sue Jones
2014-2015 – Sue Jones
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Sue Jones
2010-2011 – Sue Jones
2010 – Sue Jones
2009 – Pam Kershaw LRPS CPAGB
2008 – Sue Jones

G4S Trophy
G4S Trophy Image

Donated by : Diane McCudden

Awarded For:

  • Standard Assignment Digital

Was won by:
2016-2017 – Tim Norton
2015-2016 – Sue Blythe
2014-2015 – Lara Howe
2013-2014 – Mark Thorsby
2012-2013 – Aida Podobska
2011-2012 – Shirley Lotfy
2010-2011 – Robert Blyth-Skyrme
2010 – Natasha Wilson
2009 – Ed Kelly

Glen Darragh Trophy
Glen Darragh Trophy Image

Donated by : Pete Geddes MBE

Awarded For:

  • Intermediate Annual Open Mono Digital

Was won by:
2016-2017 – Barry Murphy
2015-2016 – Nessie Gillen
2014-2015 – Chris Nicholls
2013-2014 – Hazel Walsh
2012-2013 – Hazel Walsh

Glendown Trophy
Glendown Trophy Image

Donated by : Ian Took

Awarded For:

  • Advanced Annual Open Mono Digital
  • Advanced Annual Open Slides

Was won by:
2016-2017 – Chris Nicholls
2015-2016 – Sue Jones
2014-2015 – Bob Servante
2013-2014 – Claire Stringer
2012-2013 – Sue Jones
2010-2011 – Sue Jones
2010 – Ron Shimmin ARPS, DPAGB
2009 – Sue Jones
2008 – Pam Kershaw LRPS CPAGB
2007 – Sue Jones
2006 – Sue Jones
2005 – Barbara Spiers LRPS CPAGB
2004 – Barbara Spiers LRPS CPAGB
2003 – Ian Took

Glenfaba Cup
Glenfaba Cup Image

Donated by : RL Gerrard

Awarded For:

  • Standard Open Mono Prints

Was won by:
2016-2017 – Jonathan Carey
2015-2016 – Barry Murphy
2014-2015 – Mike Trout
2013-2014 – Mark Falconer
2012-2013 – Elaine Dewhirst
2011-2012 – Patricia Harvey
2010-2011 – Robert Blyth-Skyrme
2010 – Peter Cartmel
2009 – Anita Gould-Davies
2008 – Claire Stringer
2007 – Dave Welsh
2006 – Steve Hewings
2005 – Nigel Owen
2004 – Chris Blyth
2003 – Chris Blyth
2002 – John Wilson
2001 – John Hall LRPS
1999 – Mrs B Anderson
1990 – B Shimell
1998 – T Ramsden
1997 – D Cain
1996 – Ruth Nicholls
1995 – Brian Kershaw
1994 – Brian Kershaw
1993 – Brian Kershaw
1991 – Cathy Galbraith
1986 – P Maher
1985 – C Martin
1984 – WJ Killip
1983 – J Parys
1982 – D Killip
1981 – N Wilson
1980 – GE Corlett
1979 – CS Place
1978 – L Templeton
1977 – G Biggs
1976 – VG Wilson
1975 – AJ Kewley
1974 – R Lowey
1973 – A Corkill
1972 – L Amos
1971 – J Wilson
1970 – J Wilson
1969 – R Southall
1968 – WR Kennaugh

Glenrigh Cup
Glenrigh Cup Image

Donated by : John Cowan

Awarded For:

  • Advanced Annual Record Prints

Was won by:
2016-2017 – Ron Shimmin
2015-2016 – Ron Shimmin
2014-2015 – Ron Shimmin
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Ron Shimmin
2011-2012 – Sue Jones
2010-2011 – Sue Jones

Greeba Cup
Greeba Cup Image

Donated by :

Awarded For:

  • Standard Annual Creative Prints

Was won by:
2016-2017 – no entries so not awarded
2015-2016 – no entries so not awarded
2014-2015 – Joy Brodie
2013-2014 – Nessie Gillen
2012-2013 – Elaine Dewhirst
2011-2012 – Anne Bidwell
2010-2011 – Hazel Walsh
2010 – Anita Gould-Davies
2008 – Julie Stephens
2007 – Dave Welsh
2005 – Nigel Owen
2004 – Pete Geddes

Groudle Cup
Groudle Cup Image

Donated by : Nigel Owen

Awarded For:

  • Standard Small Print Small Print

Was won by:
2016-2017 – Small print competition ceased
2015-2016 – Small print competition ceased
2014-2015 – Joy Brodie
2013-2014 – Sue Collier
2012-2013 – Annette Slater
2011-2012 – Martyn Parnell
2010-2011 – Shirley Lotfy
2008 – Shirley Lotfy
2007 – Erika Cowen

Hamilton Cup
Hamilton Cup Image

Donated by : Antony Hamilton

Awarded For:

  • Advanced Open Digital

Was won by:
2016-2017 – Sue Blythe
2015-2016 – Sue Jones
2014-2015 – Sue Jones
2014-2015 – Claire Stringer
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Chris Blyth
2010-2011 – Sue Jones
2010 – Sue Jones
2009 – Sue Jones
2008 – Pete Geddes MBE

Henry Roy Welsh Memorial Cup
Henry Roy Welsh Memorial Cup Image

Donated by : Dave Welsh

Awarded For:

  • Standard Annual Open Colour Digital
  • Standard Annual Open Digital

Was won by:
2016-2017 – Patricia Larkham
2015-2016 – Sue Blythe
2014-2015 – Barry Murphy
2013-2014 – Joy Brodie
2012-2013 – Martyn Parnell
2011-2012 – Anne Bidwell
2010-2011 – Hazel Walsh
2010 – Natasha Wilson
2009 – Norma Cowell
2008 – James Buchan

Isle of Man Bank Cup
Isle of Man Bank Cup Image
Isle of Man Bank Cup

Donated by : Isle of Man Bank

Awarded For:

  • Best Manx Landsacpe

Was won by:
2016-2017 – Ron Shimmin
2015-2016 – Beryl Quayle
2014-2015 – Ron Shimmin
2013-2014 – Ron Shimmin
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Bob Servante
2010-2011 – Diane McCudden
2010 – John Cowan
2009 – Dave Welsh
2008 – Sue Jones
2007 – Hoi Shan Wong
2002 – Mrs J Russell LRPS
2001 – Paul Jensen
2000 – JC Hall LRPS
1999 – Mrs P Lewin
1998 – A Kewley & J Hall LRPS
1997 – R Shimmin ARPS
1996 – Mrs BM Shimmin & Mrs J Russell
1995 – JC Hall LRPS
1994 – JR Shimmin ARPS
1993 – JC Hall LRPS
1992 – DP Wood
1990 – R Greenwood
1989 – J Lawton

Jensen Trophy
Jensen Trophy Image

Donated by : Paul Jensen

Awarded For:

  • Intermediate Annual Natural History Digital

Was won by:
2016-2017 – Barry Murphy
2015-2016 – Shirley Lotfy
2014-2015 – Shirley Lotfy
2013-2014 – Annette Slater
2012-2013 – Shirley Lotfy
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Natasha Wilson
2010 – Claire Stringer
2009 – Phyllis Christian
2008 – Sylvia Kelly

Kelly Cup
Kelly Cup Image

Donated by : Sylvia Kelly

Awarded For:

  • Advanced Annual Natural History Digital

Was won by:
2016-2017 – Sue Blythe
2015-2016 – Chris Nicholls
2014-2015 – Diane McCudden
2013-2014 – Patricia Harvey
2012-2013 – Robert Blyth-Skyrme
2011-2012 – Chris Blyth
2010-2011 – Chris Blyth
2010 – John Phipp CPAGB
2009 – Jessie Russell LRPS

Kentraugh Cup
Kentraugh Cup Image

Donated by :

Awarded For:

  • Intermediate Open Digital

Was won by:
2016-2017 – Barry Murphy
2015-2016 – Beryl Quayle
2014-2015 – Chris Nicholls
2013-2014 – Jenny Shanley
2012-2013 – Patricia Harvey
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Mark Stringer
2010 – Ray Davies
2009 – Mark Stringer
2008 – Sylvia Kelly

Killabregga Cup
Killabregga Cup Image

Donated by : Tony Curtis

Awarded For:

  • Intermediate Assignment Digital

Was won by:
2016-2017 – Sue Leeming
2015-2016 – Beryl Quayle
2014-2015 – Nessie Gillen
2013-2014 – Martyn Parnell
2012-2013 – Anne Bidwell
2012-2013 – Patricia Harvey
2011-2012 – John Dale
2011-2012 – Natasha Wilson
2010-2011 – John Dale
2010 – Ray Davies
2008 – Tony Curtis

L.B. Jones Cup
L.B. Jones Cup Image

Donated by : LB Jones

Awarded For:

  • Intermediate Open Colour Prints

Was won by:
2016-2017 – Richard Shafto
2015-2016 – Nessie Gillen
2014-2015 – Shirley Lotfy
2013-2014 – Elaine Dewhirst
2012-2013 – Patricia Harvey
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Claire Stringer
2010 – Ray Davies
2008 – Dave Welsh
2007 – Hoi Shan Wong
2003 – Paul Jensen
2002 – Ian Lumsden
2001 – B Speedie
2000 – Ian Lumsden
1999 – Paul Jensen
1998 – Trevor Ramsden
1997 – Mrs P Lewin
1996 – PR Marshall
1995 – Tony Evans
1994 – Mrs P Kershaw
1993 – B Kershaw
1992 – Mrs D Killey
1991 – Paul Ballam
1990 – Lynda Jones
1989 – Mrs P Lewin
1988 – Mrs P Lewin & Mrs E Jones
1987 – Mrs E Jones
1986 – R Killey
1985 – Mrs L Worsley & R Killey
1984 – A Pye
1983 – T Jones
1982 – Mrs D Tanswell
1981 – Miss S Jones
1980 – C Onions
1979 – JD Gale
1978 – J Coulson
1977 – R Wilson
1976 – DA Robinson
1975 – R Cripps
1974 – AJ Kewley

Lezayre Trophy
Lezayre Trophy Image

Donated by :

Awarded For:

  • Intermediate Annual Record Prints

Was won by:
2016-2017 – Shirley Lotfy
2015-2016 – Shirley Lotfy
2014-2015 – Nessie Gillen
2013-2014 – Shirley Lotfy
2012-2013 – Patricia Harvey
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Mark Stringer
2010 – Ray Davies
2009 – Ray Davies
2008 – Tony Curtis
2007 – Hoi Shan Wong
2006 – Ian Lumsden

Lowey Cup
Lowey Cup Image
 Donated by : R Lowey

Awarded For:

  • Standard Open Colour Prints

Was won by:
2016-2017 – Jonathan Carey
2015-2016 – Barry Murphy
2014-2015 – Beryl Quayle
2013-2014 – Mark Falconer
2012-2013 – Annette Slater
2011-2012 – Shirley Lotfy
2010-2011 – Robert Blyth-Skyrme
2010 – Peter Cartmel

Mackie Cup
Mackie Cup Image

Donated by : WA Mackie

Awarded For:

  • Best Monochrome Print In the Annual

Was won by:
2016-2017 – Nigel Owen
2015-2016 – Nigel Owen
2014-2015 – Sue Jones
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Janet Servante
2011-2012 – Hazel Walsh
2010-2011 – Peter Cartmel
2010 – Peter Cartmel
2009 – Tony Curtis
2008 – Nigel Owen
2007 – JR Shimmin ARPS DPAGB
2006 – Hoi Shan Wong
2005 – Sue Jones
2003 – Sue Jones
2002 – D Wood
2001 – D Wood
2000 – JC Hall LRPS
1999 – JR Shimmin ARPS
1998 – DP Wood
1997 – J Hall LRPS
1996 – DP Wood
1995 – J Hall LRPS
1994 – J Neil
1993 – P Ballam
1992 – DP Wood
1991 – J Hall
1990 – Mrs R Greenwood
1989 – Mrs R Greenwood
1988 – E Boyes LRPS
1987 – Mr J Neil
1986 – Mr J Neil
1985 – WRH Inglis
1984 – DSM Jones
1983 – AJ Kewley
1982 – WRH Inglis
1981 – DJ Turner
1980 – WRH Inglis
1979 – WRH Inglis
1978 – L Corkill
1977 – G Biggs
1976 – L Corkill
1975 – WRH Inglis
1974 – P Thornton-Mallaby
1973 – AL Corkill
1972 – E Carter-Braine
1971 – J Wilson
1970 – Mrs J Russell
1969 – RL Gerrard
1968 – Mrs J Russell
1967 – ED Lace
1966 – Mrs AL Tranter
1965 – F Sharples
1964 – JR Shimmin
1963 – Mrs J Russell
1962 – GR Warburton
1961 – A Tranter
1960 – GR Warburton
1959 – JG Garman
1958 – S Broughton
1956 – WA Mackie

Malew Cup
Malew Cup Image

Donated by :

Awarded For:

  • Advanced Annual Creative Digital

Was won by:
2016-2017 – Jeremy Broome-Smith
2015-2016 – Sue Jones
2014-2015 – Sue Jones
2013-2014 – Ruth Nicholls
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Chris Blyth
2010-2011 – Bob Servante
2010 – Sue Jones
2009 – Sue Jones
2008 – Sue Jones
2007 – John Phipp CPAGB
2006 – J Wilson
2005 – J Wilson & JR Shimmin

Malvern Cup
Malvern Cup Image

Donated by : BJ Speedie

Awarded For:

  • Advanced Open Colour Prints

Was won by:
2016-2017 – Chris Blyth
2015-2016 – Sue Jones
2014-2015 – Sue Jones
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Mark Stringer
2010-2011 – Ray Davies

Mistral Trophy
Mistral Trophy Image

Donated by : John Wilson CPAGB

Awarded For:

  • Best Digital Image In the Annual

Was won by:
2016-2017 – Barry Murphy
2015-2016 – Sue Blythe
2014-2015 – Sue Jones
2013-2014 – Patricia Harvey
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Robert Blyth-Skyrme
2010-2011 – Bob Servante
2010 – Sue Jones
2008 – James Buchan
2007 – Pete Geddes

Port-e-Chee Shield
Port-e-Chee Shield Image

Donated by : Sue Jones

Awarded For:

  • Advanced Assignment Digital

Was won by:
2016-2017 – Sue Blythe
2015-2016 – Sue Jones
2014-2015 – Claire Stringer
2013-2014 – Bob Servante
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Chris Blyth
2010-2011 – Ray Davies
2010 – Sue Jones
2009 – Sue Jones
2008 – Sue Jones

Redwood Trophy
Redwood Trophy Image

Donated by : BM Shimmin

Awarded For:

  • Best Colour Print In the Annual

Was won by:
2016-2017 – Sue Blythe
2015-2016 – Deb Turk
2014-2015 – Ruth Nicholls
2013-2014 – Janet Servante
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Isabel Cartmel
2010 – Sue Jones
2008 – Tony Curtis
2007 – JR Shimmin ARPS DPAGB
2006 – John Phipp CPAGB
2005 – Mrs BM Spiers CPAGB
2004 – John Cowan
2003 – Mrs BM Spiers CPAGB

 

Salisbury Cup
Salisbury Cup Image

Donated by : Margaret Salisbury

Awarded For:

  • Standard Annual Creative Digital

Was won by:
2016-2017 – No entries so not awarded
2015-2016 – No entries so not awarded
2014-2015 – Joy Brodie
2013-2014 – Nessie Gillen
2012-2013 – Sam Bucknall
2011-2012 – Hazel Walsh
2010-2011 – Anita Imberger
2010 – Natasha Wilson

Sanderson Cup
Sanderson Cup Image

Donated by : Ian Sanderson

Awarded For:

  • Advanced Annual Open Colour Prints

Was won by:
2016-2017 – Chris Blyth
2015-2016 – Chris Nicholls
2014-2015 – Ruth Nicholls
2013-2014 – Janet Servante
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Ron Shimmin
2010-2011 – Sue Jones
2010 – Sue Jones
2009 – Sue Jones
2006 – John Phipp CPAGB
2005 – Mrs BM Spiers LRPS CPAGB
2004 – JR Shimmin ARPS DPAGB
2003 – Ian Sanderson

Sheiling Cup
Sheiling Cup Image

Donated by : Shirley Lotfy

Awarded For:

  • Intermediate Annual Creative Digital

Was won by:
2016-2017 – Beryl Quayle
2015-2016 – Nessie Gillen
2014-2015 – Hazel Walsh
2013-2014 – Hazel Walsh
2012-2013 – Hazel Walsh
2011-2012 – Jenny Shanley
2010-2011 – Jenny Shanley
2010 – Ray Davies
2008 – Sylvia Kelly

Snaefell Cup
Snaefell Cup Image

Donated by :

Awarded For:

  • Advanced Annual Creative Prints

Was won by:
2016-2017 – Ruth Nicholls
2015-2016 – Ron Shimmin
2014-2015 – Ruth Nicholls
2013-2014 – Sue Jones
2012-2013 – Sue Jones
2011-2012 – Mark Stringer
2010-2011 – Sue Jones
2010 – Sue Jones
2009 – Sue Jones
2006 – Sue Jones
2005 – J Wilson
2004 – J Wilson

Spiers Trophy
Spiers Trophy Image

Donated by : Barbara Spiers

Awarded For:

  • Best Natural History Image In the Annual

Was won by:
2016-2017 – Sue Blythe
2015-2016 – Sue Blythe
2014-2015 – Diane McCudden
2013-2014 – Patricia Harvey
2012-2013 – Janet Servante
2011-2012 – Chris Blyth
2010-2011 – Diane McCudden
2010 – Chris Blyth
2009 – Mark Stringer
2007 – Tony Curtis
2006 – IF Took
2005 – Mrs J Russell LRPS
2004 – Mrs BM Spiers LRPS CPAGB

Summerhill Cup
Summerhill Cup Image

Donated by : Bob Corrin

Awarded For:

  • Intermediate Annual Record Digital

Was won by:
2016-2017 – Beryl Quayle
2015-2016 – Shirley Lotfy
2014-2015 – Shirley Lotfy
2013-2014 – Phyllis Christian
2012-2013 – Shirley Lotfy
2011-2012 – Diane McCudden
2010-2011 – Jenny Shanley
2008 – Julie Stephens

Tranter Cup
Tranter Cup Image

Donated by : Arthur Tranter

Awarded For:

  • Standard Annual Open Mono Prints

Was won by:
2016-2017 – No entries so not awarded
2015-2016 – Barry Murphy
2014-2015 – Mike Trout
2013-2014 – Mark Falconer
2012-2013 – Elaine Dewhirst
2011-2012 – Hazel Walsh
2010-2011 – Hazel Walsh
2010 – Peter Cartmel
2008 – James Buchan
2007 – Dave Welsh
2006 – Hoi Shan Wong
2005 – Nigel Owen
2004 – Pete Geddes
2003 – Pete Geddes
2002 – BJ Speedie
2000 – Ian Lumsden
1999 – W Broad
1998 – Barbara Anderson
1997 – D Cain
1996 – Ruth Nicholls
1995 – Brian Kershaw
1994 – Mrs P Lewin
1993 – Brian Kershaw
1992 – P Ballam
1991 – Miss C Galbraith
1990 – Miss R Fell
1989 – Sue Jones
1986 – Mr G Brown
1984 – C Martin
1983 – Roger Oram
1981 – W Breslin
1980 – Mrs B Corlett
1979 – Mr F Kennish
1978 – PK Worrall
1976 – M Buss
1975 – AJ Kewley
1974 – R Lowey
1973 – AL Corkill
1972 – L Amos
1971 – J Wilson
1970 – C Butler
1969 – G Gilmour
1968 – WE Moore
1967 – EC Hudson
1966 – S Basnett
1965 – Miss MT Fisher
1964 – LB Jones
1963 – D Bridson
1962 – Mrs BM Spiers
1961 – WE Gifford
1960 – JR Burdett
1959 – CR Warburton
1958 – S Broughton
1957 – F Sharples

West Lee Trophy
West Lee Trophy Image

Donated by : Ian Lumsden

Awarded For:

  • Triptych Prints
  • Best Print Pannel

Was won by:
2016-2017 – Sue Leeming
2015-2016 – Sue Blythe
2014-2015 – Ron Shimmin
2013-2014 – John Phipp
2012-2013 – Annette Slater
2011-2012 – Tony Curtis
2010-2011 – John Phipp
2010 – John Cowan
2008 – Sue Jones
2006 – Sue Jones
2005 – Andrew Cowin
2004 – Sue Jones

Woodbourne Cup
Woodbourne Cup Image

Donated by : Mr & Mrs AJ Kewley

Awarded For:

  • Standard Annual Open Colour Prints

Was won by:
2016-2017 – Jonathan Carey
2015-2016 – Deb Turk
2014-2015 – Beryl Quayle
2013-2014 – Nessie Gillen
2012-2013 – Richard Shafto
2011-2012 – Martyn Parnell
2010-2011 – Isabel Cartmel
2010 – Peter Cartmel
2008 – Ray Davies
2007 – Dave Welsh
2006 – Dave Welsh
2005 – Diane Benson
2003 – Pete Geddes
2001 – John Hall LRPS
1999 – W Broad
1998 – T Ramsden
1997 – T Ramsden
1996 – Ian Sanderson
1995 – Ruth Nicholls
1994 – Brian Kershaw
1993 – Brian Kershaw
1992 – J Whitlow
1991 – S Butler
1990 – C Butler
1989 – Miss C Galbraith
1988 – Mrs M Gurry
1987 – R Looney
1986 – J Parys
1985 – R Hill
1984 – Roger Oram
1982 – NK Wilson
1981 – Mrs B Corlett
1980 – D Smith
1979 – Mr D Smith

York Trophy
York Trophy Image

Donated by : John Dale

Awarded For:

  • Standard Annual Natural History Digital

Was won by:
2016-2017 – Patricia Larkham
2015-2016 – Sue Blythe
2014-2015 – Sakkie Meeuwsen
2013-2014 – Patricia Larkham
2012-2013 – Jiri Podobsky
2011-2012 – Patricia Harvey
2010-2011 – Robert Blyth-Skyrme
2010 – Jenny Shanley

Plaque
Plaque Image

Donated by : Ron Southall Memorial

Awarded For:

  • Intermediate Assignment Colour Prints
  • Intermediate Assignment Mono Prints
Plaque
Plaque Image

Donated by : Ron Southall Memorial

Awarded For:

  • Advanced Assignment Colour Prints
  • Advanced Assignment Mono Prints
Plaque
Plaque Image

Donated by : Ron Southall Memorial

Awarded For:

  • Best Junior Image In the Annual
Plaque
Plaque Image

Donated by : Ron Southall Memorial

Awarded For:

  • Standard Assignment Colour Prints
  • Stanadard Assignment Mono Prints
Andrew Barton Cup Image
Andrew Barton Cup
Donated by : Andrew Barton Awarded For: Advanced Annual Open Colour Digital Advanced Annual Open Digital Was won by: 2016-2017 – Chris Nicholls 2015-2016 – Chris Nicholls... Read More
Atlantean Trophy Image
Atlantean Trophy
Donated by : Thursten Denne Awarded For: Standard Annual Record Digital Was won by: 2016-2017 – Patricia Larkham 2015-2016 – Paul Dunderdale 2014-2015 – Patricia Lar... Read More
Ayrshire Trophy Image
Ayrshire Trophy
Donated by : Mr WR Inglis Awarded For: Intermediate Open Mono Prints Was won by: 2016-2017 – Barry Murphy 2015-2016 – Nessie Gillen 2014... Read More
Baldwin Shield Image
Baldwin Shield
Donated by : VG Wilson Awarded For: Standard Annual Natural History Prints Was won by: 2016-2017 – no entries so not awarded 2015-2016 – Sue Blyth... Read More
Ballaragh Cup Image
Ballaragh Cup
Ballaragh Cup Donated by : Chris & Moira Blyth Awarded For: Intermediate Annual Natural History Prints Was won by: 2016-2017 – Sue Leeming 2015-2016 – Nessie Gillen 2014-2015 ... Read More
Ballure Cup Image
Ballure Cup
Ballure Cup Donated by : Awarded For: Intermediate Annual Open Mono Prints Was won by: 2016-2017 – Barry Murphy 2015-2016 – Nessie Gillen 2014-2015 – Chris Nicholls 2013-2... Read More
Barrule Cup Image
Barrule Cup
Donated by : Awarded For: Advanced Annual Creative Slides Standard Annual Open Mono Digital Was won by: 2016-2017 – Michael Howland 2015-20... Read More
Bridge Cup Image
Bridge Cup
Donated by : HA Bridge Awarded For: Advanced Annual Open Mono Prints Was won by: 2016-2017 – Nigel Owen 2015-2016 – Nigel Owen 2014-2015 – Sue... Read More
Brockenhurst Cup Image
Brockenhurst Cup
Donated by : Claire and Mark Stringer Awarded For: Intermediate Annual Open Colour Digital Intermediate Annual Open Digital Was won by: 2016-2017 – Barry Murphy 2015-2016... Read More
Caraghan Cup Image
Caraghan Cup
Donated by : Awarded For: Advanced Annual Natural History Prints Was won by: 2016-2017 – Sue Blythe 2015-2016 – Chris Nicholls 2014-2015... Read More
Carnane Cup Image
Carnane Cup
Donated by : Jessie Russell Awarded For: Intermediate Annual Creative Prints Was won by: 2016-201... Read More
Celtic Cup Image
Celtic Cup
Donated by : John Phipp Awarded For: Advanced Open Mono Prints Was won by: 2016-2017 – Sue Blythe 2015-2016 – Sue Jones 2014-2015 – Ron Shimmin 2013-2014 – S... Read More
Cochaslys Beg Trophy Image
Cochaslys Beg Trophy
Donated by : Pam & Brian Kershaw Awarded For: Intermediate Small Print Was won by: 2016-2017 – not award... Read More
Coombe Cup Image
Coombe Cup
Donated by : Elsie L Combe Awarded For: Intermediate Annual Open Colour Prints Was won by: 2016-2017 – Hazel Walsh 2015-2016 – Nessie Gillen... Read More
Davies Cup Image
Davies Cup
Donated by : Ray Davies and Anita Gould-Davies Awarded For: Standard Open Digital Was won by: 2016-2017 – Michael Howland 2015-2016 – Barry Mu... Read More
Dreemfroy Trophy Image
Dreemfroy Trophy
Dreemfroy Trophy Donated by : Awarded For: Standard Annual Record Prints Was won by: 2016-2017 – ... Read More
Dreeym Beary Trophy Image
Dreeym Beary Trophy
Donated by : Awarded For: Advanced Annual Record Digital Was won by: 2016-2017 – Ruth Nicholls 2015-2016 – Sue Jones 2014-2015 – Sue J... Read More
G4S Trophy Image
G4S Trophy
Donated by : Diane McCudden Awarded For: Standard Assignment Digital Was won by: 2016-2017 – Tim Norton 2015-2016 – Sue Blythe 2014-2015 – Lara Howe 2013-2014 ... Read More
Glen Darragh Trophy Image
Glen Darragh Trophy
Donated by : Pete Geddes MBE Awarded For: Intermediate Annual Open Mono Digital Was won by: 2016-2017 – Barry Murphy 2015-2016 – Nessie Gillen... Read More
Glendown Trophy Image
Glendown Trophy
Donated by : Ian Took Awarded For: Advanced Annual Open Mono Digital Advanced Annual Open Slides Was won by: 2016-2017 – Chris Nicholls 201... Read More
Glenfaba Cup Image
Glenfaba Cup
Donated by : RL Gerrard Awarded For: Standard Open Mono Prints Was won by: 2016-2017 – Jonathan Carey 2015-2016 – Barry Murphy 2014-2015... Read More
Glenrigh Cup Image
Glenrigh Cup
Donated by : John Cowan Awarded For: Advanced Annual Record Prints Was won by: 2016-2017 – Ron Shimmin 2015-2016 – Ron Shimmin 2014-2015... Read More
Greeba Cup Image
Greeba Cup
Donated by : Awarded For: Standard Annual Creative Prints Was won by: 2016-2017 – no entries so not awarded 2015-2016 – no entries so not awar... Read More
Groudle Cup Image
Groudle Cup
Donated by : Nigel Owen Awarded For: Standard Small Print Small Print Was won by: 2016-2017 – Small print competition ceased 2015-2016 – Small pri... Read More
Hamilton Cup Image
Hamilton Cup
Donated by : Antony Hamilton Awarded For: Advanced Open Digital Was won by: 2016-2017 – Sue Blythe 2015-2016 – Sue Jones 2014-2015 – S... Read More
Henry Roy Welsh Memorial Cup Image
Henry Roy Welsh Memorial Cup
Donated by : Dave Welsh Awarded For: Standard Annual Open Colour Digital Standard Annual Open Digital Was w... Read More
Jensen Trophy Image
Jensen Trophy
Donated by : Paul Jensen Awarded For: Intermediate Annual Natural History Digital Was won by: 2016-2017 – Barry Murphy 2015-2016 – Shirley Lotfy 2014-2015 – Shirley ... Read More
Kelly Cup Image
Kelly Cup
Donated by : Sylvia Kelly Awarded For: Advanced Annual Natural History Digital Was won by: 2016-2017 – Sue Blythe 2015-2016 – Chris Nicholls... Read More
Kentraugh Cup Image
Kentraugh Cup
Donated by : Awarded For: Intermediate Open Digital Was won by: 2016-2017 – Barry Murphy 2015-2016 – Beryl Quayle 2014-2015 – Chris Ni... Read More
Killabregga Cup Image
Killabregga Cup
Donated by : Tony Curtis Awarded For: Intermediate Assignment Digital Was won by: 2016-2017 – Sue Leeming 2015-2016 – Beryl Quayle 2014-... Read More
L.B. Jones Cup Image
L.B. Jones Cup
Donated by : LB Jones Awarded For: Intermediate Open Colour Prints Was won by: 2016-2017 – Richard Shafto 2015-2016 – Nessie Gillen 2014-2015 – Shirley Lotfy 2... Read More
Lezayre Trophy Image
Lezayre Trophy
Donated by : Awarded For: Intermediate Annual Record Prints Was won by: 2016-2017 – Shirley Lotfy 2015-2016 – Shirley Lotfy 2014-2015 ?... Read More
Lowey Cup Image
Lowey Cup
 Donated by : R Lowey Awarded For: Standard Open Colour Prints Was won by:... Read More
Mackie Cup Image
Mackie Cup
Donated by : WA Mackie Awarded For: Best Monochrome Print In the Annual Was won by: 2016-2017 – Nigel Owen 2015-2016 – Nigel Owen 2014-2... Read More
Malew Cup Image
Malew Cup
Donated by : Awarded For: Advanced Annual Creative Digital Was won by: 2016-2017 – Jeremy Broome-Smith 2015-2016 – Sue Jones 2014-2015 ?... Read More
Malvern Cup Image
Malvern Cup
Donated by : BJ Speedie Awarded For: Advanced Open Colour Prints Was won by: 2016-2017 – Chris Blyth 2015-2016 – Sue Jones 2014-2015 –... Read More
Mistral Trophy Image
Mistral Trophy
Donated by : John Wilson CPAGB Awarded For: Best Digital Image In the Annual Was won by: 2016-2017 – Barry Murphy 2015-2016 – Sue Blythe... Read More
Port-e-Chee Shield Image
Port-e-Chee Shield
Donated by : Sue Jones Awarded For: Advanced Assignment Digital Was won by: 2016-2017 – Sue Blythe 2015-2016 – Sue Jones 2014-2015 – C... Read More
Redwood Trophy Image
Redwood Trophy
Donated by : BM Shimmin Awarded For: Best Colour Print In the Annual Was won by: 2016-2017 – Sue Blythe 2015-2016 – Deb Turk 2014-2015 – Ruth ... Read More
Salisbury Cup Image
Salisbury Cup
Donated by : Margaret Salisbury Awarded For: Standard Annual Creative Digital Was won by: 2016-2017 – No entries so not awarded 2015-2016 – No entries... Read More
Sanderson Cup Image
Sanderson Cup
Donated by : Ian Sanderson Awarded For: Advanced Annual Open Colour Prints Was won by: 2016-2017 ... Read More
Sheiling Cup Image
Sheiling Cup
Donated by : Shirley Lotfy Awarded For: Intermediate Annual Creative Digital Was won by: 2016-2017 – Beryl Quayle 2015-2016 – Nessie Gillen 2014... Read More
Snaefell Cup Image
Snaefell Cup
Donated by : Awarded For: Advanced Annual Creative Prints Was won by: 2016-2017 – Ruth Nicholls 2015-2016 – Ron Shimmin 2014-2015 – Ru... Read More
Spiers Trophy Image
Spiers Trophy
Donated by : Barbara Spiers Awarded For: Best Natural History Image In the Annual Was won by: 2016-2017 – Sue Blythe 2015-2016 – Sue Blythe... Read More
Summerhill Cup Image
Summerhill Cup
Donated by : Bob Corrin Awarded For: Intermediate Annual Record Digital Was won by: 2016-2017 – Beryl Quayle 2015-2016 – Shirley Lotfy 2... Read More
Tranter Cup Image
Tranter Cup
Donated by : Arthur Tranter Awarded For: Standard Annual Open Mono Prints Was won by: 2016-2017 – No entries so not awarded 2015-2016 – Barry Murphy... Read More
West Lee Trophy Image
West Lee Trophy
Donated by : Ian Lumsden Awarded For: Triptych Prints Best Print Pannel Was won by: 2016-2017 – Sue Leeming 2015-2016 – Sue Blythe 2014... Read More
Woodbourne Cup Image
Woodbourne Cup
Donated by : Mr & Mrs AJ Kewley Awarded For: Standard Annual Open Colour Prints Was won by: 2016-2017 – Jonathan Carey 2015-2016 – Deb Tur... Read More
York Trophy Image
York Trophy
Donated by : John Dale Awarded For: Standard Annual Natural History Digital Was won by: 2016-2017 – Patricia Larkham 2015-2016 – Sue Blythe... Read More
Plaque Image
Plaque
Donated by : Ron Southall Memorial Awarded For: Intermediate Assignment Colour Prints Intermediate Assignment Mono Prints
Plaque Image
Plaque
Donated by : Ron Southall Memorial Awarded For: Advanced Assignment Colour Prints Advanced Assignment Mono P... Read More
Plaque Image
Plaque
Donated by : Ron Southall Memorial Awarded For: Best Junior Image In the Annual
Plaque Image
Plaque
Donated by : Ron Southall Memorial Awarded For: Standard Assignment Colour Prints Stanadard Assignment Mono Prints